Израелски војници убија четворица Палестинци

Од:

Израелските сили убиле четворица Палестинци во одвоени инциденти на окупираниот Западен Брег, соопштија палестинските и израелските власти.

Двајца браќа во текот на ноќта се убиени во близина на градот Рамала, чиј погреб се одржа денеска. Израелските власти соопштија дека знаат за инцидентот и дека се истражува.

Трет маж е застрелан во главата за време на судирите со израелските сили во градот Беит Умар, во близина на градот Хеброн, соопшти палестинското Министерство за здравство.

Подоцна, израелската војска соопшти дека израелски војник бил повреден во нападот кај Кочав Јаков во близина на Рамала. Осомничениот палестински напаѓач бил застрелан од полицијата, а подоцна лекар во болница во Ерусалим ја потврдил смртта. На видео кое кружи на социјалните мрежи, може да се види како автомобил се врти на крстосница и брза кон жена војник која оди по плочникот.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Израел ја нападна Газа по ракетирањето и покрај апелот за смирување на конфликтот

Горан Наумовски

Блинкен: Тажен сум поради загубените животи на „невините Палестици“

Израел предлага поблаги мерки за носење оружје

Ана Ололовска

Нетанјаху: Не сакаме ескалација, но подготвени сме на секое сценарио

Ана Ололовска

Борел: Израел да не користи смртоносна сила како одговор на нападите, освен во краен случај

Ана Ололовска

Полицијата во Израел приведе 42 лица по убиството пред синагога во Ерусалим

Ана Ололовска