Итна средба меѓу Блинкен и Лавров за ситуацијата во Украина

Од:

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров и американскиот државен секретар Ентони Блинкен денеска ќе се сретнат во Женева.

dobivaj vesti na viber

-Плановите се да се разговара за нацртите на двата договори што Русија ги поднесе на 15 декември, изјави синоќа портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, пренесоа руските медиуми.

Захарова на прес конференцијата кажа дека Лавров и Блинкен пред два дена веќе имале телефонски разговор и дека Лавров го повикал Блинкен „да не шири шпекулации за наводната претстојна руска агресија“ во врска со ситуацијата во југоисточна Украина, туку да ги принуди властите во Киев целосно да го спроведат Договорите од Минск.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

САД испраќаат уште оружје и друга помош во Украина

Катерина Павлова-Николовска

Блинкен доаѓа на неформалниот состанок на министрите на НАТО во Берлин

Катерина Павлова-Николовска

Блинкен в сабота во Германија на состанок на министрите за надворешни работи на НАТО

А1он

Блинкен: Русија во февруари изврши кибернапади врз комерцијални сателитски комуникациски мрежи

А1он

Путин му се извини на Израел за скандалозната изјава на Лавров за Хитлер и Евреите

А1он

(ВИДЕО) Зеленски за скандалозната изјава на Лавров: Русија ги заборави сите лекции од Втората светска војна

Ана Ололовска