Авионот на Блинкен приземјен поради дефект, тој продолжил кон Брисел со автомобил

Од:

Авионот со кој леташе американскиот државен секретар Ентони Блинкен мораше да слета во Париз поради механички дефект, па тој и американската делегација што ја предводи заминаа со автомобил во Брисел на состанокот на НАТО.

Блинкен замина на состанокот на министрите за надворешни работи на НАТО алијансата, кој започнува денеска, објави портпаролот на Стејт департментот, пренесе Ројтерс.

Тој имал проблем и со авионот со кој пристигнал на овогодинешниот Светски економски форум во Давос, поради што морал да остане во Швајцарија подолго од планираното.

По повод 75-годишнината од основањето на НАТО, денеска во Брисел почнува дводневна средба на министрите за надворешни работи на нејзините членки.

Би можело да ве интересира

Блинкен: Путин ја уништи Украина, Русија мора да плати

(ВИДЕО) Шефовите на американската и украинската дипломатија јаделе пица во ресторан во Киев

Блинкен: Имаме докази дека Кина се обидува да се меша во нашите претседателски избори

Блинкен не можеше да се врати од Давос поради истекување на кислород во авионот

Блинкен и Лавров се разминаа во Скопје, САД и Русија спротивставени за иднината на ОБСЕ, за Украина, Балканот

Османи-Блинкен: Како стратешки партнери и НАТО сојузници остануваме обединети во поддршката за Украина