Блинкен не можеше да се врати од Давос поради истекување на кислород во авионот

Од:

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен не можеше да се врати во САД од Давос поради истекување на кислород во неговиот авион Боинг 737.

По полетувањето од Давос со хеликоптери и качувањето на модифицираниот Боинг 737, Блинкен и неговиот тим биле информирани дека леталото е небезбедно за летање, пренесува Блумберг.

Претходно откриеното истекување на кислород не може да се поправи.

Би можело да ве интересира

Авионот на Блинкен приземјен поради дефект, тој продолжил кон Брисел со автомобил

Блинкен и Лавров се разминаа во Скопје, САД и Русија спротивставени за иднината на ОБСЕ, за Украина, Балканот

Османи-Блинкен: Како стратешки партнери и НАТО сојузници остануваме обединети во поддршката за Украина

Премиерот Ковачевски го пречека државниот секретар на САД, Блинкен

Лавров доаѓа во Скопје: „Изгледа Бугарија и вети на Македонија дека ќе го отвори воздушниот простор“

Орце Костов

ВИДЕО: Блинкен со драматични гримаси додека Бајден зборуваше дека Си Џинпинг е диктатор