(ВИДЕО) Шефовите на американската и украинската дипломатија јаделе пица во ресторан во Киев

Од:

Денеска, за време на ненадејната посета на Киев, шефот на американската дипломатија, Ентони Блинкен, застана во популарна пицерија отворена од воен ветеран и ја пофали. Придружуван од шефот на украинската дипломатија Дмитро Кулеба, американскиот дипломат беше почестен во пицеријата Ветерано, место украсено во воен стил со стаклена маса исполнета со празни чаури.

„Како некој кој знае нешто или две за пицата, како и повеќето Американци, пицата овде е одлична. Топло ја препорачувам“, рече Блинкен.

Тој и Кулеба поделија „украинска пица“ со месо и вегетаријанска.

Минатата година тие поделија и порција помфрит во Мекдоналдс по повторното отворање на ресторанот за брза храна во Киев. Но овој пат Кулеба инсистираше на украински ресторан.

„Некои ме критикуваа минатата година што ве одведов во Мекдоналдс наместо во украински ресторан. Сега го поправам тоа“, им рече Кулеба на новинарите.

Блинкен ненадејно пристигна во главниот град на Украина, откако Вашингтон одобри нов пакет помош во вредност од 61 милијарда долари.

Би можело да ве интересира

Украина: Русија лансираше 10 дронови во текот на ноќта, сите ги уништивме

Декларацијата на мировниот самит за Украина ја потпишаа 80 земји, но не и земјите на БРИКС

A1on

Буданов: Украинските сили со 70 дронови го нападнаа рускиот аеродром во Ростовската област

Горан Наумовски

Русите го напаѓаат Киев

Претседателката Сиљановска Давкова ќе учествува на Конференција за обнова на Украина во Берлин

Предраг Петровиќ

Орбан: Западот сака воено да ја победи Русија за да го задржат богатството на Украина

Горан Наумовски