Иранските безбедносни сили убија демонстрант кој го прославувал испаѓањето на репрезентацијата од Мундијалот во Катар

Од:

Иранските безбедносни сили застрелаа демонстрант кој ја прославуваше елиминација на иранската репрезентација од Светското првенство во Катар, јави Би-би-си.

Иран синоќа загуби од САД со 0-1 во последниот натпревар од групната фаза на турнирот. Реми беше доволно за тимот да оди во осминафиналето.

Активисти изјавија дека Мехран Самак бил застрелан во главата додека свирел со својот автомобил вчеравечер во северниот ирански град Бандар Азали, на Каспиското Море.

На видеа и од други места низ Иран, објавени на социјалните мрежи, можеа да се видат толпи луѓе кои ја слават елиминацијата на репрезентацијата од Светското првенство. Луѓето, очигледно антивладините демонстранти, се радуваат и играат.

Многу Иранци не ја поддржаа иранската репрезентација на Светското првенство, тврдејќи дека таа ја претставува Исламската Република, забележа Би-би-си.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Силен земјотрес ја погоди турско-иранската граница

Ана Ололовска

Објавена снимка од надзорната камера: Со „калашников“ пукаше кон амбасадата на Азербејџан во Иран, убиен чувар

А1он

Вооружен со „калашников“ се пробил до обезбедувањето, едно лице убиено: Напад на амбасадата на Азербејџан во Иран

А1он

Иран воведе нови санкции против ЕУ и Велика Британија

Ана Ололовска

Се очекува ЕУ да воведе нови санкции против Иран поради задушување на протестите

Ана Ололовска

Иран го погуби поранешнот заменик министер за одбрана обвинет дека шпиунирал за Британија