Иран се заканува со одмазда за убиството на полковник од Револуционерната гарда

Од:

Иран ќе се одмазди за атентатот на полковникот на Револуционерната гарда кој беше застрелан во Техеран, предупреди претседателот Ебрахим Раиси.

– Инсистирам на сериозен прогон (на убијците) од безбедносните сили и не се сомневам дека крвта на овој великомаченик ќе биде одмаздана, рече Раиси.

Полковникот Сајад Ходаи вчера беше застрелан пред својот дом од мотоциклист, а Иран за атентатот обвини „елементи поврзани со глобалната ароганција“, термин што се користи за САД и нивните сојузници, вклучително и Израел.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

ОН: За три месеци во Иран извршени над 100 смртни казни

Ана Ололовска

Американски воен брод истрела предупредувачка ракета над ирански брод

А1он

Се урна борбен авион во Иран

Ана Ололовска

Пред крај изградбата на ѕидот на турско-иранската граница

Ана Ололовска

Иран соопшти за пуштање нова центрифуга за збогатување ураниум

Ана Ололовска

Иранскиот генерал Хајдари му се закани на Израел: Една грешка и ќе го срамниме Тел Авив

Ана Ололовска