Иран очекува да произведе збогатен ураниум до 60 отсто

Од:

Иран очекува следната недела да произведе збогатен ураниум до 60 отсто, објави иранскиот постојан претставник во Меѓународната агенција за атомска енергија.

Тој напиша на Твитер дека тоа ќе овозможи значително подобрување на квалитетот и квантитетот на радиофармацевтските производи.

Истовремено, иранскиот заменик министер за надворешни работи Абас Арагчи претходно изјави дека Исламската Република од вчера започнала со збогатување на ураниум до 60 проценти.

Би можело да ве интересира

Напредок во индиректните преговори меѓу САД и Иран

Ана Ололовска

Иран и Саудиска Арабија ги затоплуваат односите

Ана Ололовска

Аракчи: Разговорите во Виена напредуваат, но Иран може да ги прекине во секое време

Ана Ололовска

Иран „секогаш ги поздравува“ разговорите со Саудиска Арабија

Ана Ололовска

Рохани: Збогатувањето на ураниум до 60 отсто е „одговор на злото“

Ана Ололовска

Лавров: ЕУ ги загрозува преговорите со воведување санкции за Иран

Ана Ололовска