Иран најави нова генерација центрифуги

Од:

Иран ќе развие нова генерација центрифуги за збогатување ураниум, најави заменик директорот на иранската нуклеарна агенција Али Ашгар Зареан.

– Во блиска иднина ќе ја претставиме новата генерација центрифуги од домашно производство, истакна Зараен, без да соопшти повеќе детали.

Официјален Техеран во септември соопшти дека почнал да развива центрифуги, со цел да го забрза збогатувањето на ураниум во рамки на настојувањето да го намали почитувањето на обврските кон нуклеарниот договор со шесте светски сили постигнат во 2015 година.

Би можело да ве интересира

Иран на Киев ќе му ги испрати црните кутии од авионот

А1он

Иран ќе ги предаде снимките на Киев од соборениот авион

Ана Ололовска

Хамнеи: Иран е подготвен да преговара со Западот, но не и со САД

Ана Ололовска

Пентагон: При иранскиот напад врз ирачката база Ал Асад повредени се 11 американски војници

Ана Ололовска

Борел го повика Зариф на „почитување“ на нуклеарниот договор за Иран

Ана Ололовска

Рохани: Збогатуваме повеќе ураниум отколку пред договорот

Ана Ололовска