Иран го одби пристапот на американските инспектори до нуклеарниот комплекс во Карај

Од:

Иран денеска го отфрли повикот на САД да им дозволи на инспекторите на Обединетите нации пристап до нуклеарниот комплекс во иранскиот град Карај.

Официјален Техеран објави дека Вашингтон, кој не го осуди диверзантскиот напад врз тој објект, не е квалификуван да бара инспекциски надзор, јави иранската државна агенција ИРНА.

– Земјите кои не ги осудија терористичките акти на иранската нуклеарна локација не се квалификувани да коментираат за тамошните инспекции, рече Мохамед Еслами, шеф на иранската Организација за атомска енергија, за време на посетата на Москва.

САД вчера соопштија дека Иран мора да престане со забрана на нуклеарната агенција на ОН да пристапува до постројката за производство на центрифуги за збогатување ураниум во Карај, во согласност со договорот од пред две недели, или во спротивно ќе се соочи со дипломатска одмазда.

Би можело да ве интересира

Остин ќе ги посети Грузија, Украина и Романија

Ана Ололовска

Спречен упад на американски воен брод, тензично на руската граница

А1он

САД ја повикаа Русија да обезбеди енергетска сигурност во Европа

Блинкен – Борел: Потребно е да продолжи пристапниот процес со Македонија и Албанија

А1он

Ескобар: Дијалогот Белград – Приштина го води ЕУ со поддршка на САД

А1он

Ескобар: Американската политика кон Западен Балкан со еден збор е евроинтеграција

А1он