iranski nuklearen dogovor

Свет

Иран доби одговор од САД околу договорот за иранската нуклеарна програма

А1он
Министерството за надворешни работи на Иран денеска соопшти дека добило одговор од САД во врска со „корекции“ што Техеран ги бараше за нацрт договорот за
Свет

ЕУ го разгледува одговорот на Техеран за обнова на договорот за иранската нуклеарна програма

А1он
Европската унија денеска соопшти дека го анализира одговорот на Техеран по однос финалната верзија од нацрт-договорот за обновување на договорот од 2015 година за иранската
Свет

Иран поднесе предлози за обновување на нуклеарниот договор

А1он
Иранските власти денеска соопштија дека писмено ги испратиле своите конечни предлози за заживување на нуклеарниот договор со големите сили. Иранската државна новинска агенција ИРНА не
Свет

Стејт департмент: Договор за иранската нуклеарна програма можен без дополнителни условувања

А1он
Портпаролот на Стејт департментот Нед Прајс рече дека единствениот начин да се постигне компромис за обновување на иранскиот нуклеарен договор е Техеран да се откаже
Свет

Иран подготвен да го прифати предложениот текст за заживување на нуклеарниот договор од 2015 година

А1он
Иран е подготвен да го прифати финалниот текст предложен во Виена за заживување на иранскиот нуклеарен договор од 2015 година, но под услов да има
Свет

Во Виена завршија преговорите за иранскиот нуклеарен договор, се чека одобрување

А1он
Завршија преговорите во Виена за обновување на иранскиот нуклеарен договор. Дипломатите од вклучените земји си заминаа со привремен текст за нов договор со што постои
Свет

Иран: Нуклеарниот договор „поблиску од кога било досега“

А1он
Иранскиот министер за надворешни работи Хосеин Амирабдолахиан изјави денеска дека Исламската Република и светските сили се поблиску од кога било до обновување на нуклеарниот договор
Свет

Американските републикански сенатори велат дека нема да го поддржат новиот ирански нуклеарен договор

А1он
Четириесет и девет од 50-те републикански американски сенатори денеска рекоа дека нема да го поддржат новиот нуклеарен договор меѓу Иран и светските сили, нагласувајќи го
Свет

ЕУ: Се запираат разговорите за обновување на иранскиот нуклеарен договор

А1он
Мора да се паузира со разговорите за обновување на иранскиот нуклеарен договор од 2015 година, соопшти денеска Европската унија, неколку дена откако новите барања на