Илјадници луѓе во Британија евакуирани поради детонација на бомба од Втората светска војна

Од:

Неексплодирана бомба од Втората светска војна откриена во англискиот град Ексетер, на приватно земјиште во близина на локален студентски дом, ќе биде детонирана, соопшти полицијата.

dobivaj vesti na viber

„Илјадници лица се евакуирани од домовите во градот каде властите сè уште ја испитуваат експлозивната направа“, пренесува „Гардијан“.

Полицијата денеска направи кордон околу бомбата, долг 400 метри, а 2.600 домаќинства беа евакуирани во петокот вечерта и денеска.

Покрај домаќинствата, беа испразнети и 12 универзитетски сали во зградата, а исто така се евакуирани и 1.400 студенти од кампусот.

Универзитетот во Ексетер потврди дека студентите биле префрлени во хотели и добиле „предмети за лична употреба и храна“.

Портпарол на полицијата во Девон и Корнвол изјави дека времето на детонацијата сè уште не е познато, но додаде дека е планирана контролна детонација и тоа може да се случи вечерва.

Би можело да ве интересира

Главниот обвинител на Луганск загина при експлозија на бомба, убиен е и неговиот заменик

А1он

Шведската полиција деактивираше експлозивна направа во парк во центарот на Стокхолм

Најмалку три лица повредени во серија бомбашки напади на Тајланд

А1он

Најнова вест од западните медиуми: Путин бара помош од Северна Кореја

Јорк му ја одзеде титулата почесен граѓанин на принцот Ендрју

Ана Ололовска

Евакуиран Aренa центар во Загреб по дојава за две поставени бомби

А1он