Хутите собориле саудиски разузнавачки авион по воздушниот напад врз Сана

Од:

Јеменските бунтовници Хути денеска соборија саудиски разузнавачки авион, соопштија од оваа проиранска група веднаш по нападот што коалицијата предводена од Саудиска Арабија го изведе врз јеменската престолнина Сана, јавија британските медиуми.

Портпарол на Хута изјави дека станува збор за авион од типот „Караел“ од турско производство.

Британските медиуми претходно денеска јавија дека коалицијата предводена од Саудиска Арабија изврши воздушни напади врз јеменскиот главен град Сана, тврдејќи дека притоа биле соборени и неколку вооружени беспилотни летала, што Хутите ги кренале во воздух кон цели во Саудиска Арабија.

Саудиските државни медиуми наведоа дека беспилотните летала биле упатени кон „цивилни цели“, но не беа наведени точните локации, додека американскиот конзулат во Џеда, саудиски град на брегот на Црвеното море, наведе дека има сомневања за напади и детонации кеај Џеда и Камис Муџаита.

Коалицијата предводена од Саудиска Арабија соопшти дека операцијата во Јемен ја спроведе во согласност со меѓународното право.

Би можело да ве интересира

УНИЦЕФ: Најмалку 17 деца загинаа во Јемен од почетокот на годинава

Ана Ололовска

Завршена е потрагата во јеменскиот затвор, загинале вкупно 87 лица

Ана Ололовска

Коалицијата предводена од Ријад негира дека извршила напад врз затворот во Саада

Ана Ололовска

Арапската коалиција најави бомбардирања во главниот град на Јемен

Ана Ололовска

Меѓународната коалиција уништи осум дронови лансирани кон Саудиска Арабија

А1он

Најмалку тројца загинати во нападот на Хутите врз ОАЕ

Ана Ололовска