Хамнеи: Нема да преговараме оти тоа ќе биде искористено во пропагандни цели

Од:

Иран нема да преговара со САД бидејќи Америка тоа ќе го искористи во пропагандни цели, изјави денеска иранскиот врховен лидер ајатолахот Али Хамнеи.

Администрацијата на претседателот Доналд Трамп претходно соопшти дека е подготвена да преговара со Иран „без никакви предуслови“, но оти ќе продолжи со кампањата на притисок врз Техеран.

Хамнеи во телевизиското обраќење по повод Курбан бајрам изјави дека Трамп би имал корист од преговорите и го обвини американсиот претседател дека сака „преговорите да ги искористи за пропаганда, како преговорите со Северна Кореја“.

Тој наведе дека САД сакаат Иран да се откаже од својата нуклеарна програма, одбранбените објекти и регионалните власти на преговарачката маса.

– Санкциите на САД се злосторство против Иран. Санкциите се очигледно против иранскиот владејачки систем, но, всушност се против иранскито народ, истакна ајатолахот Хамнеи.

Би можело да ве интересира

Рохани го повика Бајден САД да се врати на нуклаерниот договор

Ана Ололовска

Иранската морнарица за време на воена вежба забележала неидентификувана подморница

Ана Ололовска

Иран почна воени вежби во Омански Залив

Ана Ололовска

Иран бара од Интерпол да распише црвена потерница по Доналд Трамп

Жарко Настоски

Кина повика на воздржаност во врска со нуклеарната програма на Иран

Жарко Настоски

Иранска Организација за атомска енергија: Иран почна со производство на збогатен ураниум до 20 отсто

Ана Ололовска