Хамнеи: Нема да преговараме оти тоа ќе биде искористено во пропагандни цели

Од:

Иран нема да преговара со САД бидејќи Америка тоа ќе го искористи во пропагандни цели, изјави денеска иранскиот врховен лидер ајатолахот Али Хамнеи.

Администрацијата на претседателот Доналд Трамп претходно соопшти дека е подготвена да преговара со Иран „без никакви предуслови“, но оти ќе продолжи со кампањата на притисок врз Техеран.

Хамнеи во телевизиското обраќење по повод Курбан бајрам изјави дека Трамп би имал корист од преговорите и го обвини американсиот претседател дека сака „преговорите да ги искористи за пропаганда, како преговорите со Северна Кореја“.

Тој наведе дека САД сакаат Иран да се откаже од својата нуклеарна програма, одбранбените објекти и регионалните власти на преговарачката маса.

– Санкциите на САД се злосторство против Иран. Санкциите се очигледно против иранскиот владејачки систем, но, всушност се против иранскито народ, истакна ајатолахот Хамнеи.

Би можело да ве интересира

Во Иран на секои седум минути од Ковид-19 умира по едно лице

Ана Ололовска

Во Иран над 17.000 луѓе починале од последици од Ковид-19

А1он

Во Иран уапсен опозициски лидер обвинет за тероризам

А1он

Хамнеи: Европските држави не успеаја да го спасат нуклеарниот договор

Ана Ололовска

Воени вежби на иранската Револуционерна гарда, симулирање напад врз американска флота

Ана Ололовска

Во Иран за еден ден 235 луѓе починаа од последици од Ковид-19

Ана Ололовска