Гутереш: Правото на Палестинците да градат сопствена држава мора да биде признаено од сите

Од:

Правото на палестинскиот народ да изгради своја држава мора сите да го признаат, изјави денеска генералниот секретар на Обединетите нации Антонио Гутереш на самитот на Движењето на неврзаните во Уганда.

„Одбивањето да се прифати решението за две држави за Израелците и Палестинците и негирањето на правото на државност на палестинскиот народ се неприфатливи“, рече тој во главниот град на Уганда, Кампала, објави „Тајмс оф Израел“.

Таквиот став „на неодредено време ќе го продолжи конфликтот кој стана главна закана за глобалниот мир и безбедност, ќе ја влоши поларизацијата и ќе ги охрабри екстремистите насекаде“, посочи Гутереш.

„Правото на палестинскиот народ да изгради сопствена држава мора да биде признаено од сите“, рече тој.

Би можело да ве интересира

Гутереш ги повика Израел и Хамас да постигнат договор за прекин на огнот во Газа

Претседателскиот кандидат Џил Стајн е уапсена на протест против војната во Газа

Абас: Израелската армија ќе го нападне Рафах во наредните денови

Горан Наумовски

Израелските војници убија двајца вооружени Палестинци на окупираниот Западен Брег

ВИДЕО: Израелци палат возило, војската ги чува

Предраг Петровиќ

Дејвид Камерон: Поддршката на Велика Британија за Израел зависи од почитувањето на меѓународното право