Гутереш ги посети нападнатите џамии во Нов Зеланд

Од:

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш денеска ги посети двете џамии во Нов Зеланд, во кои при нападите во март загинаа 51 верник.

Гутереш помина околу 30 минути во џамијата Ал Нур во Крајстчрч, каде што разговараше со муслиманските лидери и преживеаните.

-Знам дека нема зборови со кои може да се намали болката, но сакав да дојдам овде лично и да пренесам љубов, поддршка и восхит, рече Гутереш.

Генералниот секретар потоа положи венец пред втората џамија, каде, исто така, разговараше со преживеаните.

Би можело да ве интересира

Гутереш го осуди терористичкиот напад на свадба во Кабул

Ана Ололовска

ОН: Од Втората светска војна немало толку бегалци

Ана Ололовска

ОН апелира: Престанете да убивате цивили во Авганистан

А1он

По огромниот папагал, на Нов Зеланд пронајден и џиновски пингвин

А1он

ОН истражува 35 сајбер напади на Северна Кореја врз 17 земји од светот

А1он

Иран го предложи регионот Хавраман за светско културно наследство на УНЕСКО

Виктор Јованов