Гугл и Твитер против ширењето дезинформации за изборите во САД

Од:

Пред американските ноемвриски претседателски избори технолошките гиганти Гугл и Твитер најавија дека ќе направат дополнителни напори да спречат ширење дезинформации.

Би-Би-Си наведува дека тоа особено ќе се однесува на објавувањето на изборната победа пред да се добие официјална потврда на резултатите од изборите.

Твитер соопшти дека поагресивно ќе ги обележи или отстрани неточните најави поврзани со изборите, додека Гугл ќе отстрани невистинити информации за резултатите од пребарувањето.

Експертите сметаат дека еден од факторите што може да поттикне дезинформации за изборите е фактот дека, поради пандемијата на коронавирусите, многу гласачи ќе гласаат по пошта, што ќе доведе до одложување на пристигнувањето на резултатите од изборите.

Исто така, постои страв од мешање однадвор – Мајкрософт вчера предупреди дека хакери, наводно, поврзани со Русија, Кина и Иран, се обидувале да шпионираат луѓе и групи кои водат кампања за претседателските избори во САД.

Како што беше најавено, меѓу сторителите има и група руски хакери кои, пред четири години, без одобрение се вклучија во изборната кампања на американската Демократска партија.

Би можело да ве интересира

Домашниот тероризам е реална и непосредна опасност, предупредуваат американските власти

Жарко Настоски

Во САД во јануари најмногу смртни случаи од почетокот на пандемијата

Ана Ололовска

Тинејџер го пријавил својот татко дека учествувал во нападот врз Конгресот

Ана Ололовска

Американските ресторани со големи загуби и околу 2,5 милиони работни места помалку

Ана Ололовска

Администрацијата на Бајден најави обновување на односите со Палестинците

Ана Ололовска

Новата американска администрација до лето ќе обезбеди уште 200 милиони дози вакцини

Ана Ололовска