Грушко: Санкциите кон Русија и штетат на економијата на ЕУ

Од:

Политиката на санкции на ЕУ кон Русија продолжува да и штети на економијата на ЕУ, изјави денеска рускиот заменик министер за надворешни работи Александар Грушко.

– Тие ги продолжуваат (санкциите) на секои шест месеци. Искрено, не очекувавме ништо поразлично. Тие и натаму и штетат на сопствената економија, рече Грушко коментирајќи ја релевантната одлука на ЕУ.

Шефовите на држави и влади на Европската унија вчера усвоија политичка одлука за продолжување на економските (секторски) санкции против Русија, која завршуваат на 31 јануари 2020 година.

Одлуката стапува на сила откако ќе биде одобрена од Советот на ЕУ и објавена во Службениот весник на ЕУ. Рестриктивните мерки важат за 20 руски финансиски, нафтени и одбранбени субјекти.

Би можело да ве интересира

Пет жртви во експлозија во хотел во Русија

Ана Ололовска

Медведев: Причините за оставката се реформите и временскиот фактор

Ана Ололовска

ВИДЕО: Американците ги блокираа Русите на сред пат во Сирија, напнато било 15 минути

Предраг Петровиќ

Русија: САД намерно го дестабилизираат Блискиот Исток

Ана Ололовска

Земјотрес на Камчатка

Путин поднесе предлог закон за функцијата заменик претседател на Советот за безбедност

Предраг Петровиќ