Границата на САД и Мексико е најопасниот премин на светот: Стотици мртви и исчезнати

Од:

Границата меѓу САД и Мексико беше „најопасната копнена миграциска рута во светот“ во 2022 година, со 686 мртви или исчезнати.

Ова се наведува во објавениот извештај на Меѓународната организација за миграција (ИОМ).

„Таа бројка претставува речиси половина од 1.457 загинати и исчезнати мигранти регистрирани во Америка за 2022 година, најсмртоносната година од почетокот на проектот на ИОМ за исчезнати мигранти во 2014 година“, се вели во измештајот на Меѓународната организација за миграција.

Во 2022 година имало 668 смртни случаи мигранти (100 жени, 454 мажи, 31 малолетни и 83 неодреден пол и возраст) на границата меѓу САД и Мексико, се вели во годишниот извештај, додавајќи дека се стравува дека бројката може да биде поголема, но недостатокот на официјални податоци од Тексас и мексиканската агенција за пребарување и спасување.

Водечките причини за смрт долж големата граница меѓу САД и Мексико се давење (212), сообраќајни несреќи или смртни случаи поради небезбеден транспорт (71), екстремни временски услови и недостаток на засолниште, храна и вода (156).

Речиси половина (307) од смртните случаи се случиле во пустините Соноран и Чивава. За споредба, 212 мигранти ги загубија животите во пустината Сахара во 2022 година, иако ИОМ предупредува дека има само нецелосни податоци.

Во Северна Америка, земјите со најмногу смртни случаи на мигранти се Мексико, Гватемала и Куба.

Би можело да ве интересира

Пукање во Лас Вегас: Има мртви и ранети

Горан Наумовски

(ВИДЕО) 84-годишен Американец до смрт ја претепа сопругата откако се скарале за мачката

Горан Наумовски

Американски воен авион падна во океанот во близина на Јапонија, во него имало осум лиц

Финска ги затвори сите копнени гранични премини со Русија

Четиригодишната Абигејл Едан, најмладата киднапирана американка е меѓу ослободените

Катерина Ѓуровски

Хамас денеска го ослободува првиот американски заложник