Град во Индија почна да тоне поради непланската градба

Од:

Во градот Џошимат во северна Индија, некои жители беа евакуирани откако во последните неколку недели се појавија алармантни пукнатини во нивните домови.

Досега речиси 600 луѓе од 145 семејства се преместени од своите домови во училишта и хотели, откако се појавија пукнатини во повеќе од 750 згради во градот со 20.000 жители.

Индиската организација за истражување на вселената објави дека градот потонал за 5,4 сантиметри за 12 дена, помеѓу 27 декември и 8 јануари.

Експертите тврдат дека градот е во опасност да потоне поради непланската градба и немањето соодветен систем за одводнување. Се уште не се знае колку евакуирани семејства ќе треба да останат во привремено сместување. Надлежните потенцираат дека за сега приоритет им е спасувањето животи,пренесе Индекс.хр.

Би можело да ве интересира

Индиец бил прогласен за мртов, а потоа оживеа по 8 месеци: ДНК тестот го отстрани сомнежот

Се урнаа два авиона на индиските воздухопловни сили, еден пилот загина

Ана Ололовска

Јапонија и Индија одржаа прва заедничка вежба со борбени авиони

Ана Ололовска

ВИДЕО: Човек од Индија сакал да влезе во воз кој веќе тргнал, за малку не бил згмечен

Ана Ололовска

Индискиот производител на сируп го прекинува производството по смртта на 19 деца

А1он

Најмалку осум лица загинаа во стампедо на политички митинг во Индија

А1он