Голема ајкула повлече десетгодишно дете од чамец во Австралија

Од:

Ајкула повлече десетгодишно дете од рибарски чамец во водите на островската држава Тасманија, но истата побегна кога таткото на детето скокна во морето за да го спаси, пренесоа локалните медиуми.

Според првичните информации, детето веднаш било однесено во локалната болница и се наоѓа во стабилна состојба, со мали повреди на раката, градите и главата по нападот на ајкулата. Детето носело појас за спасување додека било на чамецот со неговиот татко и уште двајца мажи кои ловеле риба оддалечени пет километри од брегот. Детето наеднаш било повлечено од ајкулата која го одвлекла во водите.

Австралија е држава со најголем број на напади од ајкули во светот, оваа година починале вкупно пет лица од такви напади.

Би можело да ве интересира

Во австралиските шумски пожари горат куќи, а топлотниот бран допрва ќе следи

ВИДЕО: Полицаец убил познат автралиски ТВ водител и неговто момче

Катерина Ѓуровски

Жена е тешко повредена во напад на ајкула во Сиднеј

Австралија: Околу 64.000 луѓе останаа без струја поради циклонот Кирили

Ѓоковиќ испиша нова историја во Мелбурн

А1он

ВИДЕО: Деветгодишно момче се бори за живот по напад од крокодил во Австралија

Катерина Ѓуровски