Голем пресврт: Израелскиот премиер ја поддржа идејата за палестинска држава

Од:

Израелскиот премиер Јаир Лапид денеска повика на дводржавно решение за повеќедеценискиот конфликт меѓу Израел и Палестинците и повторно истакна дека Израел ќе стори „се што е потребно“ за да го спречи Иран да развие нуклеарна бомба.

dobivaj vesti na viber

Изјавата на Лапид пред Генералното собрание на Обединетите нации доаѓа откако израелските лидери со години избегнуваа какво било спомнување на тоа прашање во ОН.

„Договор со Палестинците заснован врз две држави за двата народа е вистинската работа за безбедноста на Израел, за израелското стопанство и за иднината на нашите деца“, рече Лапид.

Тој нагласи дека договорот ќе биде возможен само под услов тоа да биде мирољубива палестинска држава што нема да го загрозува Израел.

За време на неговата посета на Израел во јули американскиот претседател Џо Бајден го поддржа решението за две држави.

Би можело да ве интересира

Судири на Западниот Брег

А1он

Палестинци запалија гуми во Газа: Со протести бараат компензација поради војната во 2014 година

А1он

Сирија: Израел го нападна аеродромот во Дамакс, загинаа пет војници

Млад Палестинец убиен на Западниот Брег

Ана Ололовска

Во судири на Западниот Брег убиени двајца Палестинци и израелски офицер

Ана Ололовска

Лапид-Шолц: Израел е дел од решението на европските проблеми со гасот

А1он