Годишен самит на лидерите од Југоисточна Европа

Од:

Зајакнувањето на меѓусебната доверба и посветеноста на стабилноста и европските вредности ќе бидат главни теми на средбата на претседателите на земјите од Југоистична Европа опфатени со процесот „Брдо-Бриони“, што ќе се одржи в сабота во Словенија, соопшти денеска Кабинетот на словенечкиот претседател Борут Пахор.

Како што јави Хина, досега на самитот е потврдено учеството на претседателите на Македонија, Ѓорѓе Иванов, на Албанија, Бујар Нишани, на Косово, Хашим Тачи, на Хрватска, Колинда Грабар-Китаровиќ, на Црна Гора, Филип Вујановиќ, како и на членовите на Претседателството на Босна и Херцеговина, Драган Човиќ, Младен Иваниќ и Бакир Изетбеговиќ.

Покрај претседателите на овие земји од Југоистпчна Европа, се очекува на сребдата да присуствува и германскиот претседател Франк-Валтер Штајнмајер.

Процесот „Брдо-Бриони“ го иницираа Словенија и Хрватска со идеја за зајакнување на соработката меѓу државите од Западен Балкан.

Би можело да ве интересира

Неколку министри го бојкотираа Лавров: „Вие сте виновни, го убивте ОБСЕ“ , рече рускиот дипломат и го напушти состанокот

Орце Костов

(ВИДЕО) Лавров кон грузиска новинарка: Имаш убава боја на косата

Орце Костов

Ковачевски: Недоаѓањето на некои министри е порака за неоправданоста на руската агресија

Орце Костов

Поради доаѓањето на Лавров, Естонија, Летонија и Литванија го откажаа учеството на Самитот во Скопјхе

Орце Костов

Двесте војници на АРМ ќе ги возат министрите на ОБСЕ

Орце Костов

Османи на маки: Лавров побарал да дојде во Скопје, но воздушниот простор е затворен за руски авиони

Орце Костов