Германскиот министер за надворешни работи Хајко Мас во карантин откако се заразил еден од неговите телохранители

Од:

Германскиот министер за надворешни работи, Хајко Мас од денеска е во карантин, откако беше утврдено дека еден од неговите телохранители e позитивен на тестот за коронавирус.

„Иако првиот тест на министерот покажа дека Мас е негативен, министерот ја откажа планираната посета на Јордан“, се наведува во соопштението на германското министерство, пренесува Ројтерс.

„Министерот за надворешни работи Мас беше ставен во карантин, откако член на неговото обезбедување беше заразен со Ковид-19“, се вели во соопштението.

Веста за Мас следи само еден ден откако беше одложена средбата на лидерите на ЕУ, бидејќи претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел беше ставен во карантин поради контакт со заразено лице.

Би можело да ве интересира

Османи ќе се сретне со министрите за надворешни работи на земјите од Берлинскиот процес

Жарко Настоски

Шефот на германската дипломатија Хас може да посредува меѓу Израелците и Палестинците

Жарко Настоски

Германија е категорично против какви било поместувања на границите на Балканот

Мас: Спорот со Бугарија нека го решаваат историчарите, без притисок од надвор

Катерина Павлова-Николовска

Мас: Тоа е билатерално прашање, решението мора да го најдат Македонија и Бугарија

А1он

Германија ги повика американските власти да имаат доверба во сопствениот изборен

Жарко Настоски