koronanavirus

Свет

Германскиот министер за надворешни работи Хајко Мас во карантин откако се заразил еден од неговите телохранители

Горјан Грнчаровски
Германскиот министер за надворешни работи, Хајко Мас од денеска е во карантин, откако беше утврдено дека еден од неговите телохранители e позитивен на тестот за
Свет

Првата пилот-серија од вакцината „Спутник V“ испратена низ руските региони

А1он
Првата пилот-серија од вакцината против коронавирус „Спутник V“, наменета за ризичните групи, веќе е испратена во руските региони, изјави портпаролот на руското Министерство за здравство.
Свет

Анализа: Најзагрозени од вирусот се вработените во Домовите за стари лица, продавачите се прилично безбедни

Ана Василевска
Европскиот центар за спречување и контрола на болести го анализираше појавувањето на кластери, односно групи заразени во различни работни средини и утврди дека со најголем
Свет

Париз и Марсеј прогласени за ризични зони од Ковид-19

А1он
Париз и Марсеј се прогласени за зони на ризик од новиот коронавирус, откако властите регистрирале нагло зголемување на инфекциите, соопшти денеска директорот на француската здравствена
Свет

ЕУ постигна договор за вакцина против Ковид-19 со АстраЗенека

А1он
Европската унија соопшти денеска дека се согласиле да купат најмалку 300 милиони дози потенцијална вакцина против новиот коронавируис од АстраЗенека (AstraZeneca). Тоа е прва таква
Свет

Италијанската влада ќе ја продолжи вонредна состојба во земјата до крајот на октомври

Горјан Грнчаровски
Италијанскиот премиер, Џузепе Конте, му предложи на парламентот да ја продолжи вонредната состојба до крајот на октомври поради епидемијата на коронавирусот. И министерот за здравство
Регион

Бугарскиот министер за образование В‘лчев: Новата учебна година ќе започне со нормална настава

А1он
„Одлучивме да ја започнеме новата учебна година со непосредна настава и физичко присуство на учениците“, ова го изјави бугарскиот министер за образование Красимир В‘лчев за
Регион

Од 1 јуни се отвораат основните училишта и градинките во Грција

А1он
По едногласната позитивна препорака на Комисијата на епидемиолози, за справување со вонредни состојби во јавното здравје, следниот понеделник, на 1 јуни 2020 година ќе се