Шефот на германската дипломатија Хас може да посредува меѓу Израелците и Палестинците

Од:

Германскиот министер за надворешни работи Хајко Мас најави дека се надева дека ќе замине за Израел на разговори утре со Израелците и Палестинците за конфликтот во Газа.

Запрашан да ги потврди извештаите на израелските медиуми за такво патување, Мас изјави во Берлин дека: – „Не можам да кажам сто отсто, бидејќи секако такво патување го координираме со оние кон кои патуваме“.

Тој додаде дека координацијата се уште не е завршена.

– Но, да, мојот план е да заминам за Израел вечерва и да разговарам во Ерусалим и Рамала, изјави Мас.

Претходно, првиот германски дипломат ја отфрли можноста за разговор со претставници на палестинската милитантна група Хамас, која ја контролира Газа.

Би можело да ве интересира

„Алијанц“: „Поплавата на векот“ ќе не чини 500 милиони евра

Ана Ололовска

Пет лица се сметаат за исчезнати во големата експлозија во Леверкузен

Ана Ололовска

Во Израел за првпат по четири месеци има над 2.000 новозаразени во еден ден

Жарко Настоски

Германски пензионер во подрум чувал нацистички тенк, не знаат за што да го судат

Жарко Настоски

ВИДЕО: Еден загинат, четворица исчезнати по експлозијата во Леверкузен

Ана Ололовска

ВИДЕО: Експлозија во хемиски комплекс во Леверкузен

Ана Ололовска