Германија ги повика своите граѓани да го напуштат Ирак

Од:

Германија вчера упати апел до своите граѓани веднаш да ги напуштат нестабилните региони во Ирак, вклучително и главниот град Багдад.

Берлин предупредува дека пред се треба да се напуштат ирачките провинции Анбар, Ниневија и Салах ал Дин, како и Багдад. Германските власти изразија загриженост и поради ситуацијата во провинциите Дијала и Киркук.

Шефот на германската дипломатија Франк-Валтер Штајнмајер истакна дека настаните во Ирак претсатвуваат драматчно влошување на ситуацијата.

– Ситуацијата е алармантна бидејќи борбите се закана не само за Ирак, туку и за целиот регион, кој е дисбалансиран од војната во Сирија, посочи Штајмајер.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Српски автобус се преврте во Германија, 19 патници се повредени

Жарко Настоски

„Алијанц“: „Поплавата на векот“ ќе не чини 500 милиони евра

Ана Ололовска

Пет лица се сметаат за исчезнати во големата експлозија во Леверкузен

Ана Ололовска

Германски пензионер во подрум чувал нацистички тенк, не знаат за што да го судат

Жарко Настоски

ВИДЕО: Еден загинат, четворица исчезнати по експлозијата во Леверкузен

Ана Ололовска

ВИДЕО: Експлозија во хемиски комплекс во Леверкузен

Ана Ололовска

Leave a Comment

4 × two =