Германија ги испрати првите антиковид вакцини на „Бионтек“ за Кина

Од:

Германија и ја испорача на Кина првата пратка вакцини против Ковид на фирмата „Бионтек“, соопшти портпарол на германската Влада. Тоа е прва вакцина против Ковид-19 во Кина обезбедена од друга земја. Нема информации за тоа кога пратката ќе стаса во Кина, ниту колкав број вакцини создржи.

Вакцините беа испратени откако Кина се согласи да дозволи германските граѓани во земјата да се имунизираат со вакцина на „Бионтек“. Дозволата беше дадена како резултат на договорот постигнат минатиот месец за време на посетата на Пекинг на германскиот канцелар Олаф Шолц, кој исто така инсистираше вакцината да биде слободно достапна за кинеските граѓани.

Пекинг досега инсистираше на употреба исклучиво вакцини од домашно произведство што не се засноваат на западната технологија на mRNA, туку изработени по потрадиционални методи.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Донесена одлука за прием во детски градинки на деца кои примиле три дози ДиТеПер вакцина со задолжително примање ревакцина по шест месеци

Предраг Петровиќ

Меџити: Има доволно вакцини, родителите да ги вакцинираат децата

Нова кампања за имунизација „Да не си играме со здравјето!“

А1он

Вакцините против рак и против срцевите болести ќе бидат готови до крајот на оваа декада

170 мајки на суд – не ги вакцинирале децата

Анита Петровска Рајковиќ

ВИДЕО: Шест месеци Македонија вакцинира со „Фајзер“ со истечен, па продолжен рок

Маја Илиевска-Пачемска