ФТ: Европски официјални лица побараа од Фејсбук и Твитер да затворат профили на повеќе од 100 руски амбасади и државни институции

Од:

Европски официјални лица побараа од Фејсбук и Твитер да затворат профили на повеќе од 100 руски амбасади и државни институции, обвинувајќи ги за ширење дезинформации за војната во Украина, пишува Фајненшл тајмс.

Политичари од САД и од ЕУ сакаат платформи, како Фејсбук и Твитер, да направат повеќе, околу справувањето со дезинформации на интернет, поврзани со инвазијата на Украина, вклучувајќи и ограничување на над 100 руски профили на амбасади ширум светот, како и владини агенции како што е Министерството за одбрана.

Во текстот објавен на Фајненшл тајмс, пишува дека овие групи ги туркале лажните наративи на Кремљ, вклучително и тоа дека жртвите во бомбардирањето на Мариупол не биле цивили, дека Украина е подложена на „нацификација“, дека земјата планира да изврши биохемиски напад.

Фејсбук, Јутјуб и ТикТок се меѓу оние платформи кои беа принудени од официјални лица на ЕУ да се блокираат медиумите, поддржани од државата, Спутник и Раша тудеј месецов, додека компаниите презедоа други чекори за проверка на факти или намалување на досегот на одреден а содржина.

По овие мерки излегоа обвинувања за цензура и дискриминација од Москва, што возврати со забрана на Фејсбук и на Инстаграм за руските државјани, а го ограничи пристапот до Твитер.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Маск го купи Твитер за 44 милијарди долари, а сега вреди помалку од 20 милијарди долари

Ана Ололовска

На Twitter не работи речиси ништо

Ана Ололовска

Твитер продолжува да отпушта вработени

Ана Ололовска

Маск: Ќе ја напуштам функцијата шеф на Твитер штом најдам некој доволно глупав за оваа работа

Ана Ололовска

Илон Маск ги укина суспензиите на неколку новинари на Твитер

Ана Ололовска

Маск најави големи промени на Твитер: „Болно, но неопходно“

Ана Ололовска