Твитер продолжува да отпушта вработени

Од:

Твитер направи дополнителни кратења на своите безбедносни тимови кои се занимаваат со глобална умереност на содржината и на одделот што се занимава со говор на омраза и вознемирување, објави Блумберг. Имаше најмалку десетина намалувања во канцелариите на компанијата во Даблин и Сингапур, објави Блумберг, повикувајќи се на извори запознаени со развојот на настаните.

Меѓу оние кои беа отпуштени од социјалната платформа купена од Илон Маск се Нур Азхар Бин Ајоб, релативно неодамна вработен со одговорност за азиско-пацифичкиот регион и Аналуиса Домингез, виш директор за политика на приходи на Твитер. Беа отпуштени и работници кои се занимаваа со дезинформации, глобални тврдења и државни медиуми.

Потпретседателката за доверба и безбедност на Твитер, Ела Ирвинг, потврди за Ројтерс дека Твитер направил некои намалувања, но не откри детали.

„Имаме илјадници луѓе во безбедносните и доверливите тимови кои работат на модерирање на содржината, и немаше намалувања во тимовите што го прават тоа секојдневно“, рече Ирвинг, додавајќи дека некои од намалувањата се во области недоволно големи за понатамошен развој или каде што има смисла да се консолидира.

Твитер отпушти приближно 3.700 вработени на почетокот на ноември поради мерките на Маск за намалување на трошоците, а стотици подоцна дадоа отказ. Компанијата, исто така, минатиот месец беше погодена од тужба во која се тврди дека Твитер несразмерно ги таргетирал вработените жени за време на кратењата.

Би можело да ве интересира

Маск го купи Твитер за 44 милијарди долари, а сега вреди помалку од 20 милијарди долари

Ана Ололовска

На Twitter не работи речиси ништо

Ана Ололовска

Маск: Ќе ја напуштам функцијата шеф на Твитер штом најдам некој доволно глупав за оваа работа

Ана Ололовска

Илон Маск ги укина суспензиите на неколку новинари на Твитер

Ана Ололовска

Маск најави големи промени на Твитер: „Болно, но неопходно“

Ана Ололовска

Маск го врати профилот на Трамп на Твитер

Ана Ололовска