Фронтекс: Бројот на Руси кои влегуваат во ЕУ зголемен за 30 проценти

Од:

Бројот на Руси кои влегуваат во ЕУ нагло се зголеми по најавената делумна мобилизација на Москва, при што илегалните гранични премини веројатно ќе се зголемат доколку Русија одлучи да ги затвори границите за потенцијалните регрути, соопшти европската гранична служба Фронтекс.

dobivaj vesti na viber

– Минатата недела, речиси 66.000 руски граѓани влегоа во ЕУ, што претставува зголемување за повеќе од 30 отсто во споредба со претходните седум дена. Повеќето од нив пристигнаа од Финска и Естонија, се вели во соопштението на Фронтекс.

Само во последните четири дена во Финска пристигнале 30.000 Руси.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Реакција на Москва до Осло откако во Норвешка се уапсени повеќе Руси поради летање дронови

Заобиколувањето на санкциите против Русија ќе биде кривично дело во ЕУ

А1он

Володин: САД ја вовлекоа Европа во војна со санкции против Русија

А1он

ЕУ ја повика Црна Гора да ја прекине блокадата на институциите

А1он

Киев: Русите во Украина оштетиле околу 32 илјади цивилни објекти

А1он

Русија не е сериозно ослабена од војната во Украина, тврди естонскиот министер за одбрана

Ана Ололовска