Фон дер Лајен: ЕУ мора целосно да се ослободи од зависноста од Русија

Од:

Европската унија мора целосно да се ослободи од зависноста од Русија за гас, нафта и јаглен преку диверзификација, енергетска ефикасност и енергетска транзиција. Ова го изјави претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен на прес-конференција во Мадрид.

– Енергијата останува едно од критичните прашања. ЕУ мора да се ослободи од зависноста од руската нафта, гас и јаглен. За да го направиме ова, треба да ги диверзифицираме набавките, да постигнеме подобри резултати во енергетската ефикасност и треба многу да инвестираме во обновливите извори на енергија, додаде Фон дер Лајен.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Зеленски објави важна вест: Утре..

Каква е реалната ситуација на терен: За Украинците отчукува часовникот, нема големи шанси за пробив

Цените на нафтата паѓаат, Русија и Саудиска Арабија планираат да ја зголемат понудата

Русија: Уапсивме човек од Крим кој и даваше информации на Украина

(ВИДЕО) Путин се сретна со поранешниот командант на „Вагнер“: „Од сега па натаму работи за мене“

Украински дрон погоди руска електрана