ФБИ: Повеќе од 200 жртви на сексуална злоупотреба се спасени во двонеделна операција

Од:

Повеќе од 200 жртви на сексуална експлоатација се спасени за време на двонеделната операција низ САД, соопшти во вторникот Федералното биро за истраги (ФБИ), додавајќи дека се пронајдени и 126 осомничени за злосторствата.

Пронајдени се и 59 малолетни жртви на трговија со деца и сексуална експлоатација, како и уште 59 малолетници кои се пријавени како исчезнати, соопшти ФБИ.

„Трговијата со луѓе е сериозно кршење на човековите права што ги таргетира најранливите членови на нашето општество“, рече директорот на ФБИ, Кристофер Вреј, додавајќи дека таквите злосторства нема да се толерираат.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) ФБИ почна истрага: Моден магнат со години силувал млади мажи и им ветувал кариера

Трамп ги предупреди Американците: Внимавајте, ФБИ ви испраќа тајни шпиони

ФБИ го истражува градоначалникот на Њујорк, запленети се неговите телефони

ФБИ: Нападот на Хамас може да послужи како инспирација за терористички закани во САД

ФБИ уби маж кој му се закануваше на Бајден

Горан Наумовски

Нов извештај за врските на Трамп со Русија: ФБИ никогаш немал вистински докази за да започне истрага