ФБИ го истражува градоначалникот на Њујорк, запленети се неговите телефони

Од:

Агентите на ФБИ ги запленија телефоните и електронските уреди на градоначалникот на Њујорк, Ерик Адамс, како дел од федералната истрага за финансирањето на неговата кампања, изјави неговиот адвокат. Одземените предмети се поврзани со истрага за корупција за да се утврди дали Адамс заговарал со турските државјани во кампањата за градоначалник на Њујорк во 2021 година.

Федералната истрага за кампањата на Адамс стана јавнo позната минатата недела кога агенти на ФБИ упаднаа во домот на собирачот на средства за неговата кампања, 25-годишната приправничка Брајана Сагс, каде што запленија компјутери, мобилни телефони и папка со ознака „Ерик Адамс“.

Минатата недела, по претресот, градоначалникот ненадејно го напушти Вашингтон, каде што требаше да се сретне со лидерите на Белата куќа и конгресот во врска со приливот на мигранти во неговиот град, и се врати во Њујорк. Адамс во изјавата рече дека нема „ништо да крие“ и дека ќе продолжи да соработува во истрагата.

„Њујорк тајмс“ пишува дека претресот во домот на Сугс бил со цел да се пронајдат докази во кој учествувале изборниот штаб на градоначалникот, турската влада и градежна компанија.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Еден мртов и петмина ранети во метро во Њујорк, се истепаа тинејџери

Во Њујорк: Десет вагони на товарен воз излетаа од шините

(ВИДЕО) ФБИ почна истрага: Моден магнат со години силувал млади мажи и им ветувал кариера

Трамп во судница во Њујорк: Имаме ситуација каде што сум невин, судијата не ме слуша зошто му е досадно

А1он

Паника во Њујорк: Одекнаа повеќе експлозии

Трамп ги предупреди Американците: Внимавајте, ФБИ ви испраќа тајни шпиони