ФБИ: Нападот на Хамас може да послужи како инспирација за терористички закани во САД

Од:

Директорот на ФБИ, Кристофер Реј, предупреди денес дека нападот на Хамас може да послужи како инспирација за терористички закани во САД.

„Дејствата на Хамас и неговите сојузници ќе служат како инспирација каква што не ја видовме откако ИСИС го лансираше неговиот таканаречен Калифат пред неколку години“, рече Реј.

Тој додаде дека од почетокот на израелско-палестинскиот конфликт во Газа на почетокот од овој месец, неколку странски терористички организации повикале на напади врз Американците и Западот, што значително го зголемил ризикот од насилни екстремисти во САД.

Би можело да ве интересира

Најмалку 86 Палестинци загинаа, а 131 се ранети во изминатите 24 часа

Нетанјаху: Не е јасно дали ќе се оствари договорот за заложниците

Горан Наумовски

Израелците ја потврдија смртта на уште еден нивен војник

Паралелно со преговорите за примирје продолжуваат борбите меѓу Израелците и Хамас

Израелски медиуми: Постигнат напредок кон договорот за прекин на огнот

Нетанјаху сака брзо одобрение од владата за нападот во Рафах