ФБИ има проблем со кадарот, затоа што ИТ експертите пушат марихуана

Од:

Во сајбер војната, ФБИ има големи проблеми – не може да најде соодветен кадар, затоа што голем број компјутерски експерти пушат марихуана, јави Телеграф.

Според важечките правила, во бирото не може да се вработи никој кој пушел трева во текот на последните три години, а според зборовите на директорот на агенцијата, овој критериум голем број од најдобрите кандидати не го исполнуваат.

– Морам да вработам многу луѓе за да се борат со сајбер криминалците, а некои од тие деца пушат џоинт и додека доаѓаат на интервју, рече, Џејмс Коми, директор на ФБИ.

Тој додаде дека заради тоа размислуваат да донесат полиберални правила во врска со марихуаната.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) ФБИ почна истрага: Моден магнат со години силувал млади мажи и им ветувал кариера

Трамп ги предупреди Американците: Внимавајте, ФБИ ви испраќа тајни шпиони

ФБИ го истражува градоначалникот на Њујорк, запленети се неговите телефони

ФБИ: Нападот на Хамас може да послужи како инспирација за терористички закани во САД

ФБИ уби маж кој му се закануваше на Бајден

Горан Наумовски

ФБИ: Повеќе од 200 жртви на сексуална злоупотреба се спасени во двонеделна операција