„ФајрАј“: Опасна севернокорејска група дејствува во кибер просторот

Од:

Американската компанија за компјутерска безбедност „ФајрАј“ соопшти дека идентификувала севернокорејска хакерска група, која од 2014 година, па досега, украла стотици милиони долари преку упади во компјутерски системи на банки ширум светот.

Компанијата посочува дека групата не е дел од структурите на севернокорејските власти кои се занимаваат со хакерски упади, но дека сепак постои извесна поврзаност меѓу неа и режимот во Пјонгјанг.

Групата е се уште активна и таа претставува глобална закана, се истакнува во денешното соопштение на „ФајрАј“.

Би можело да ве интересира

Германски компании цел на сајбер напади: Штетата над 200 милијарди евра

A1 Македонија успешно ја организираше A1SecuriThink – конференција за сајбер безбедност

Прв национален натпревар во сајбер-безбедност

Ана Ололовска

Грција и Унгарија меѓу земјите со најмалку измами околу интернет-продажбата

А1он

„Њујорк тајмс“: Хакери ја следат комуникациската мрежа на ЕУ

Наум Локоски

Стипендии за академијаta за сајбер безбедност

Ана Ололовска