Европскиот парламент го разгледува барањето за одземање на имунитетот на Карлес Пучдемон

Од:

Европскиот парламент почна процедура за разгледување на барањето за укинување на имунитетот на поранешниот претседател на Каталонија, Карлес Пучдемон, изјави денеска еден од потпретседателите на оваа институција, Ева Божена Копач.

– Шпанските власти од претседателот (на Европскиот парламент) побарале да им го укине имунитетот на Карлес Пучдемон и Тони Комин, за да може да почне судската постапка против сега двајцата европратеници, рече Копач во Стразбур.

Барањето се поднесува до Комитетот за правни работи, а процедурата може да трае со недели, па дури и со месеци.

Шпанија го бара екстрадирањето на Пучдемон и Комин заради обидот за сецесија на Каталонија во 2017 година. Пучдемон и Комин во тоа време побегнаа во Белгија, а во мај 2019 година беа избрани за европратеници, како претставници на каталонските сепаратистички партии.

Би можело да ве интересира

Белгиски суд го одби барањето на Пуџдемон и Комин

Ана Ололовска

Сасоли: ЕП нема да одобри сериозни буџетски кастрења

Ана Ололовска

Групата „Да ја обновиме Европа“ бара специјален пратеник на ЕУ за Западен Балкан

Ана Ололовска

Верхофстад: Време е Орбан да престане да ги финансира анти-ЕУ и анти-НАТО силите во Северна Македонија и Словенија

Драган Поповски

Европарламентот бара отворање на преговорите со Скопје и Тирана во март

Драган Поповски

Вархеји пред ЕП: Скопје и Тирана да добијат датум за почеток на преговорите пред состанокот во Загреб во мај

Драган Поповски