Европол: Уапсени 32 лица поврзани со „Коза ностра“

Од:

Италијанскиот Оддел за борба против мафијата и италијанските карабинери  уапсија 32 лица за кои постои сомневање дека се припадници на криминалната сицилијанска организација „Коза ностра“.

– Рациите се организирани во неколку италијански градови на Сицилија – Катанија, Палермо, Парма, Трапани и Агриџент, по долга и темелна истрага спроведена од италијанските власти со помош на Европол и Белгиската сојузна полиција, соопшти Европол.

Како што се наведува во соопштението, таа криминална организација се занимава со трговија на дрога, оружје и експлозиви, како и со киднапирање. Меѓу уапсените е и водачот на „Коза ностра“ и на навијачката група на Јувентус, „Брави рагаци“.

„Коза ностра“ е позната по тоа што своето дејствување го прошири и во други земји-членки на Европската унија.

Европол наведува дека операцијата била успешна благодарение на соработката со италијанската и белгиската полиција.

Би можело да ве интересира

Рама: Албанци не се поврзани со мафијата од Калабрија, тоа е чиста дезинформација

Ана Ололовска

Европол предупредува на лажни вакцини против Ковид-19

ВИДЕО: На Сицилија уапсена мафијашка шефица што го користела 12-годишниот син за продажба на дрога

Жарко Настоски

Европол спроведува акција против онлајн поттикнувачи на насилство

Ана Ололовска

Во Палермо уапсени 20 мафијаши, ги пријавиле бизнисмени што ги рекетирале

Жарко Настоски

Италијанска полиција: Мафијата ќе се обиде да дојде до парите од фондови на ЕУ

А1он