italijanska mafija

Свет

Мафијаш бил во бегство 20 години, италијанската полицијата го пронајде преку Google Maps

А1он
Благодарние на апликацијата Google Maps италијанската полиција пронајде мафијаш кој бил во бегство 20 години. Џиочино Гамино живеел под лажно име во Шпанија. Истражителите на
Свет

Удар за мафијата во Италија, осудени 70 членови на “Ндрангета“

А1он
Италијанското судство вчера и зададе тежок удар на “Ндрангета, најмоќната мафијашка група во Италија, осудувајќи 70 нејзини членови и помошници, на најголемото судење на мафијата
Регион

Рама: Албанци не се поврзани со мафијата од Калабрија, тоа е чиста дезинформација

А1он
Албанскиот премиер Еди Рама денеска првпат јавно реагираше по објавувањето на прислушувани разговори, во кои, како што се наведува, се вклучени претприемачи, европратеници, но и
Свет

ВИДЕО: На Сицилија уапсена мафијашка шефица што го користела 12-годишниот син за продажба на дрога

А1он
Во серија апсења на членови на мафијашкиот клан Гали, во италијанскиот град Месина, на Сицилија, денеска се уапсени десетици луѓе, јавуваат италијанските медиуми. Меѓу уапсените,
Свет

Италијанска полиција: Мафијата ќе се обиде да дојде до парите од фондови на ЕУ

А1он
Италијанските иследници предупредуваат дека мафијата ќе се обиде да се здобие со стотици милијарди евра од фондот за обновување на ЕУ по пандемијата на коронавирусот.
Свет

Мафијата „Ндрангета“ заработува милиони од италијанскиот здравствен систем

А1он
Фајненшл тајмс Написот на Фајненшл тајмс за тоа како една од најбруталните криминални организации, италијанската мафија „Ндрангета“, го искористи здравствениот систем во Калабрија и некои
Свет

Европол: Уапсени 32 лица поврзани со „Коза ностра“

А1он
Италијанскиот Оддел за борба против мафијата и италијанските карабинери  уапсија 32 лица за кои постои сомневање дека се припадници на криминалната сицилијанска организација „Коза ностра“.