Европол: Пресретнат бразилски брод со повеќе од 4,6 тони кокаин во вредност од над 150 милиони евра

Од:

Бразилски брод со повеќе од 4,6 тони кокаин вреден повеќе од 150 милиони евра бил пресретнат минатата недела од француската морнарица во близина на Сиера Леоне, соопшти денеска Европол.

Бродот, што тргнал кон Европа, бил пресретнат на 30 ноември во заедничка операција на Франција, Бразил, Велика Британија и САД, соопшти Европол.

– Во тек е истрага за да се утврди кои криминални страни стојат зад овој случај од двете страни на океанот, се додава во соопштението.

Агенции на Европската Унија во мај предупредија дека Европа се повеќе станува центар за производство и испорака на кокаин во други региони во светот.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Бразил и Аргентина размислуваат за воведување заедничка валута

Ана Ололовска

Наскоро средба Лула да Силва – Бајден во Вашингтон

Ана Ололовска

Врховниот суд покрена истрага против Болсонаро за нередите во Бразил

Катерина Павлова-Николовска

Судот во Бразил побара истрага против тројца конгресмени, сојузници на Болсонаро

ЕУ го осуди политичкото насилство во Бразил

Ана Ололовска

Судот во Бразил нареди апсење на службеници поради пропусти за време на немирите