Европол: Мигранти плаќале и до 20.000 евра за влез во Шпанија

Од:

Шпанската полиција, со поддршка на Европол, уапси 11 членови на криминална група од Бангладеш, која земала од 14.000 до 20.000 евра од речиси 350 мигранти за да ги прошверцува во Шпанија.

Како што се наведува во соопштението на Европол, за време на акцијата запленети се повеќе од 200 фалсификувани документи и околу 18.000 евра.

Операција за апсење е спроведена во Барселона, каде што полицијата пребарала три куќи и пет згради.

Европол напоменува дека мигрантите се шверцувани преку три континенти.

Би можело да ве интересира

Во авион на шпански Евелоп повредени 14 лица поради турбуленции

Еврокомисија: Пет држави ги преземаат мигрантите од бродот „Опен Армс“

Ана Ололовска

Обвинителството нареди итно евакуирање на мигрантите од бродот „Опен армс“, веќе се префрлени на Лампедуза

Ана Ололовска

Лекари без граници: Потона брод со 100 мигранти во близина на Либија

Шпанија презема стотина мигранти од брод крај Лампедуза

Една жена почина, 56 хоспитализирани од инфицирано свинско месо во Шпанија