ЕУ постигна договор за ограничување на цената на руските нафтени деривати

Од:

Европската унија синоќа постигна договор за ограничување на цените на руските нафтени деривати, соопшти шведското претседателство со ЕУ, два дена пред почетокот на ембаргото на ЕУ за тие производи што се извезуваат по морски пат.

„Амбасадорите на ЕУ ја одобрија горната граница на цената на руските нафтени деривати пред таа конечно да биде усвоена од Европскиот совет“, објавија шведските власти, додавајќи дека тоа е „важен договор што е дел од континуираниот одговор на ЕУ и нејзиниот партнери во руската агресивна војна против Украина“.

Според европските дипломати, договорот вклучува плафон на цена од 100 долари за барел за поскапи производи како што е дизелот, како и 45 евра за барел за помалку рафинирани производи како што е мазутот.

Овој договор е во согласност со предлозите на Европската комисија. Тие цени се однесуваат на руските нафтени деривати што се транспортираат со бродови на ЕУ.

Би можело да ве интересира

Руски ракетен напад врз Одеса, има повредени

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Стрелков: Го советувам Путин да замолчи и да не ја отвора устата

Ана Ололовска

Русија бара работници за изградба на утврдувања на Крим – дневница до 90 долари

Путин: Британија најави испраќање тенкови и гранати со осиромашен ураниум, ако тоа се случи, ќе одговориме

Ана Ололовска

Шојгу: Можен е нуклеарен судир меѓу Русија и Западот

Ана Ололовска

САД: Украина ќе ги добие нашите тенкови Абрамс до есен

Ана Ололовска