ЕУ го менува пристапот кон Русија, Брисел ќе „одговори, присили и разговара“

Од:

Високиот претставник за надворешна и безбедносна политика на ЕУ Жозеп Борел претстави предлог за нов пристап на Унијата кон Русија, нагласувајќи дека Брисел во односите со Москва треба да биде подготвен истовремено да „одговори, присили и разговара“.

Новите упатства за односите со Русија треба да бидат усвоени на самитот на ЕУ на 24 и 25 јуни.

– Овие три глаголи ги претставуваат главните насоки на нашите активности. Ако земјите-членки ги одобрат тие препораки, тие треба да направат да се почитуваат и да не дозволуваат Русија да не дели, истакна Борел.

Според него, односите на ЕУ со руската влада се „на најниско ниво“.

Борел посочи дека Русија не сака да разговара со Европската унија како целина, но претпочита да разговара директно со некои нејзини земји-членки, со оние што, според нејзиното мислење, имаат одредено значење.

– ЕУ треба да се покаже обединета за да ја принуди Русија да разговара со неа, рече Борел.

Презентацијата на новиот пристап на ЕУ кон Русија се совпадна со почетокот на состанокот во Женева меѓу американскиот и рускиот претседател Џo Бајден и Владимир Путин.

Би можело да ве интересира

НАТО „ја утна“ во Авганистан, земјата е полна со терористи на Исламска држава, вели рускиот министер за одбрана

Жарко Настоски

Бајден ја обвини Русија дека се обидува да влијае на изборите 2022 во САД

Ана Ололовска

ЕУ со осуда за случувањата во Вароша

Ана Ололовска

Руските власти блокираа 50 сајтови поврзани со Навални

Жарко Настоски

Путин: Руската флота е способна да открие и уништи која било цел

Ана Ололовска

Лавров: Потребни се мерки за запирање на прогонот на христијаните од Блискиот Исток и северот на Африка

Ана Ололовска