ЕУ е подготвена да се спротивстави на новиот вирус од Кина

Од:

Европа располага со средства како да се спротивстави на ширењето на новиот корона вирус, кој првично е откриен во Кина, изјави професорот Херман Госенс, претставник на европската организација „Припеар“, која работи на спречување на новопојавени епидемии со поддршка на Европската комисија.

Според него, никогаш досега немало толку брз и кохерентен одговор на појавата на нова епидемиска закана.

Госенс истакна дека постои голема опасност пред кинеската Нова Година поради очекуваното масовно патување на Кинези и можноста за ширење на вирусот многу полесно.

– Никој не е подобро подготвен за заканата отколку ЕУ. Европа има структури и средства за да се справи со евентуална пандемија, нагласи професорот.

Би можело да ве интересира

Европа се уште не го достигна врвот на епидемијата, тврди Европскиот центар за контрола и превенција на болести

А1он

СЗО: Над 687 илјади заразени со новиот коронавирус во Европа

Ана Ололовска

Европски економисти со отворено писмо како поддршка на еврообврзницитe

Ана Ололовска

Стано: ЕУ санкциите врз Русија не ја попречуваат борбата против пандемијата

Ана Ололовска

Моравецки: Да се воведат нови даноци за да се зголеми буџетот на ЕУ за борба против коронавирусот

Ана Ололовска

Европски економисти со поддршка за издавање еврообврзници

Ана Ололовска