ЕУ бара Русија веднаш да ги ослободи затворениците на Крим

Од:

Европската Унија очекува веднаш сте нелегално затворени Украинци да бидат ослободени од страна на Русија, вклучително и на Крим, јави дописничката на МИА од Брисел.

dobivaj vesti na viber

Руските власти на Крим, кои се сметаат за нелегитимни од страна на ЕУ, вчера прогласија казни против неколку политички претставници како првиот потпретседател на владата на кримскиот татарски народ, Нариман Џељал, и браќата Асан и Азиз Ахметови. ЕУ оцени дека оваа казна е политички мотивирана и следи по нелегалниот притвор изречен од руските власти.

-Европската Унија очекува сите Украинци нелегално притворени од страна на руските власти веднаш и безусловно да бидат ослободени. Кримските Татари се сѐ почесто мета на Русија, посебно во контекст на неиспровоцираната и неоправдана војна на агресија врз Украина и анексијата на Крим, изјави портпаролот за надворешна политика на ЕУ, Петер Стано.

Унијата повторно ја повика Русија да ги почитува своите обврски кои произлегуваат од меѓународното право и да им стави крај на нарушувањата на човековите права на жителите на Крим.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Во последните напади во Херсон, Харков и други градови има жртви

Ана Ололовска

Струјата се врати во Киев по четири дена

Ана Ололовска

Шефот на НАТО ја пофали германската поддршка за Украина пред средбата во Букурешт

Ана Ололовска

Русија не е сериозно ослабена од војната во Украина, тврди естонскиот министер за одбрана

Ана Ололовска

Британскиот премиер: Верувам во слободата

Ана Ололовска

Кадиров се заканува: Ќе ги победиме сатанистите

Ана Ололовска