Ерменскиот министер за одбрана поднесе оставка

Од:

Ерменскиот министер за одбрана Давид Тонојан денеска поднесе оставка, а ќе биде заменет со советникот на премиерот – Вагаршак Хартујуњан, соопшти денеска државната телевизија, пренесува ТАСС.

„Давид Тонојан поднесе оставка, а главниот советник на премиерот Никола Пашињан ќе го замени. Тој веќе беше шеф на Министерството за одбрана пред 20 години, наведува извор на агенцијата ТАСС.

Тонојан дојде на министерското место во мај 2018 година, по политичките промени во земјата, а пред тоа беше министер за вонредни состојби и заменик министер за одбрана.

Генералот Хартујуњан беше министер за одбрана помеѓу 1999 и 2000 година.

Би можело да ве интересира

Ерменија соопшти за 3.400 смртни случаи во војната во Нагорно Карабах

Ана Ололовска

Претседателот на Ерменија хоспитализиран во Лондон поради Ковид-19

Ана Ололовска

Апсења на протестите во Ереван, 77 демонстранти завршија во притвор

Жарко Настоски

Азербејџан ќе почне да ја повлекува војската од Нагорно Карабах

Жарко Настоски

ВИДЕО: Нови протести во Ереван, расте притисокот за оставка на Пашинјан

Жарко Настоски

Баку: Ерменија и Азербејџан почнаа размена на заробеници

Жарко Настоски