Ердоган до Путин: Турција нема да признае ниту една мерка која влијае на интегритетот на Украина

Од:

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во денешниот телефонски разговор го предупредил својот руски колега Владимир Путин дека Турција „нема да признае каква било мерка што ќе влијае на суверенитетот и територијалниот интегритет на Украина“, соопшти турското претседателство.

dobivaj vesti na viber

Ердоган, исто така, на рускиот претседател му кажал дека „воениот конфликт нема мокому да му донесе ништо добро“, додаде претседателството, без да прецизира колку долго траел разговорот меѓу двајцата лидери.

Путин во понеделникот ги призна двата сепаратистички региона во источна Украина, Доњецк и Луганск, и вчера доби согласност од Парламентот да ја употреби армијата надвор од Русија.

Западот и Украина стравуваат дека Русија подготвува неизбежна инвазија на оваа земја.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Елизабет Борн денеска изјави дека земјата мора да се подготви за недостиг од руски гас

Ана Ололовска

Полскиот премиер ги обвини Русија и Белорусија за хакирање

Ана Ололовска

Вучиќ за барањата и резолуцијата од Европскиот парламент: Не ни паѓа на памет

Предраг Петровиќ

Медведев: Судење на земја со најголем нуклеарен арсенал би било опасно за светот

Горан Наумовски

Кина: Ја зајакнуваме стратешката соработка со Русија

Катерина Павлова-Николовска

Борел: Русија е зависна од западните технологии, санкциите имаат влијание