Епидемијата во Германија може да биде под контрола до крајот на летото, вели првиот човек на „Бионтек“

Од:

Професорот по медицина и коосновач на компанијата „БиоНТек“, Угур Шахин, предвидува дека новите случаи на коронавирус во Германија „ќе покажат значителен пад кон крајот на мај или почетокот на јуни“, како резултат на вакцинацијата.

Од средината на март, според неговата прогноза, стапката на смртност кај првично вакцинираниот постар дел од популацијата треба да се намали.

– До крајот на летото треба да ја ставиме пандемијата под контрола, доколку доволно луѓе се одлучат да се вакцинираат. Ова не значи дека нема да има нови инфекции, но повторно ќе можеме да водиме нормален живот, вели во интервју за „Шпигел“ Шахин, чија компанија произведува вакцина заедно со американскиот гигант „Фајзер“.

Тој се согласува дека луѓето со текот на времето можеби ќе треба да земат и трета доза на вакцина против коронавирус.

На прашањето од „Шпигел“ дали третата доза ќе биде неопходна најдоцна следната година, Шахин одговори дека вакцинацијата може да се спроведува на секои две години, што е прилагодено на различните варијанти на вирусот.

– Слично на грипот. Тоа е можеби новата нормалност за нас, рече Шахин.

Администрацијата на германскиот претседател објави дека на Угур Шахин и неговата сопруга Озлем Туреџи ќе им биде доделен Големиот крст на заслуги, највисокото германско признание.

Церемонијата ќе се одржи на 19 март во палатата Белви и на неа ќе присуствува претседателот Франк Валтер Штајнмаер.

Би можело да ве интересира

Ништо не пречи ако примите различни вакцини, вели српски доктор

Жарко Настоски

ЕУ се откажа од опцијата да купи уште 100 милиони вакцини од „АстраЗенека“

Жарко Настоски

Во Унгарија само еден отсто заразени со Ковид-19 по примена вакцина

Ана Ололовска

Кириакидес: Од ЕМА утре очекуваме нови препораки за „Астра Зенека“

Ана Ололовска

Бајден: Остварена е целта од 200 милиони дози вакцини за 100 дена

Ана Ололовска

Политико: Европската комисија подготвува тужба против „Астра Зенека“

Ана Ололовска