ЕМА разгледува вакцинација на деца под петгодишна возраст

Од:

Фармацевтската компанија Модерна побарала од Европската агенција за лекови, ЕМА, да ја разгледа можност за употреба на нејзината вакцина кај деца под петгодишна возраст против Ковид-19.

Ова денеска го соопшти Марко Кавалери, задолжен за стратешка вакцинација во Агенцијата.

-Започнавме со проценката на барањето на Модерна да се прошири употребата на Спајквакс кај деца меѓу шест месеци и пет години и ова е прво барања за оваа возрасна група, изјави тој.

ЕМА одобри употреба на вакцините на Модерна кај деца од шест годишна возраст, сега за прв пат ќе се испитува употребата кај бебиња и мали деца.

Децата обично го прележуваат вирусот полесно од возрасните, но можат повеќе да го пренесуваат.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Татко ги терал децата да питачат, а парите ги трошел во казино – доби пријава

Анита Петровска Рајковиќ

Ваучери од 50 евра за наставничките, за родителите срамно е децата да им носат цвеќе

Орце Костов

Инспекторатот ќе забрани невакцинирани деца во градинките кога ќе добие одлука од министерот

Орце Костов

Група деца се затруле со чист алкохол во Белградски клуб: Последиците може да бидат страшни

А1он

Пријавен обид за грабнување деца од училиште во Карбинци

Анита Петровска Рајковиќ

Родители бараат да се постават камери во градинка во Дебар: Сакаме да знаеме како ни се третираат децата

Орце Костов